Aktuality

SmartUp spouští novou vlnu přihlášek a k ní i kampaň

2. září 2016

Spouštíme novou vlnu přihlášek a k ní i novou komunikační kampaň. Chceme, aby se mladí lidé zvedli z gauče a začali něco dělat. Inspirovat se mohou čtyřmi hrdiny, úspěšnými realizátory SmartUp projektů. Kromě vzdělání a praktických zkušeností, které program nabízí, mohou mladí lidé na své aktivity získat až 190 tisíc korun. A v první úrovni i poprvé až 30 tisíc korun.

SmartUp je program, který podporuje nápady mladých lidí od 15 do 26 let s cílem zlepšit něco ze svého okolí. „Všichni, kdo nosí v hlavě zajímavý projekt nebo už se pokusili něco rozjet, ale chyběly jim zkušenosti, peníze, nebo třeba i parťáci, jsou vítáni,“ uvádí Anna Kačabová, ředitelka Nadace O2. „Prostřednictvím programu zájemci získají jak potřebné workshopy, kontakty na lidi s podobným cílem a praktické zkušenosti z realizace projektů, tak to pro ně může být vhodný začátek budoucí kariéry,“ dodává Anna Kačabová.

Svoje příběhy, jak začali se svými projekty, blíže přibližují hrdinové programu SmartUp i současné kampaně.

Jakub vrátil městu pravý studentský majáles

Už když byl Jakub na střední škole, ve městě mu něco chybělo. „Trutnov byl, jak se tak říká, trochu zatáhlej. Chtěli jsme to tu nakopnout, a tak jsme se s kamarádem rozhodli uspořádat studentský majáles,“ vypráví Kuba. Na projekt získal finanční podporu od Nadace O2 a studentský svátek, který byl za socialismu ve městě zakázán, úspěšně obnovil. Dnes už festival pořádají Kubovi mladší následovníci a on se začal věnovat dalšímu projektu – terénním cyklostezkám Trutnov trails.

Soňa pomohla desítkám studentů najít uplatnění

Podnikavá Soňa se během pár let vyšvihla až do správní rady Nadace O2. Někdejší studentka agrobyznysu se inspirovala na stáži v zahraničí a napsala jednoduchý projekt, který pomáhal studentům najít po škole uplatnění. „Ve světě je běžné, že velké firmy podporují vysoké školy a mezi jejich studenty si vybírají talenty. Přirozený, ale v Česku ne úplně funkční systém. Proto jsem s podporou Nadace O2 založila veletrh a portál www.uplatni.se, na kterém se firmy potkávají se studenty. Když si padnou do oka, začnou spolupracovat,“ vysvětluje princip svého úspěšného projektu Soňa.

Karel podporuje handicapované děti skrze hudbu

Karel do programu Nadace O2 přišel s nápadem, jak podpořit již existující benefiční koncert pro handicapované děti. „Když vidím, že bych někomu mohl pomoci, rád to udělám. Zároveň mě strašně baví hudba, a proto jsem se zapojil do festivalu Hudba pomáhá,“ popisuje Karel. „Dneska máme za sebou 16 koncertů a stovky tisíc korun vybraných pro děti s různými handicapy,“ uvádí Karel, který dnes moderuje různé události a působí v několika neziskovkách.

Pavla se snaží, aby byla v noci zase tma

Když v Evropě zajde slunce, neznamená to, že padne tma. Starý kontinent stále více zaplavuje tzv. světelný smog a z toho jsou zmatení jak živočichové a rostliny, tak lidé. „Už delší dobu jsme s kamarády pracovali na projektech, které se zabývaly světelným znečištěním. Je to obrovské téma, které se moc neřeší, a já chtěla rozpoutat diskusi hlavně mezi mladými lidmi a dětmi. Tak jsem vyplnila přihlášku, a ono to klaplo,“ vypráví Pavla. Nyní jsou to už čtyři roky, kdy dostala první nadační podporu na projekt Zachraňme TMU! a od té doby uspořádala celou sérii vzdělávacích workshopů s odborníky.